Careers

Responsabil relaţii cu clienţii – front office

sediul din Orțișoara

Misiunea postului:

făcând parte din departamentul piese de schimb, responsabilul în relaţia cu clienţii are un rol important în vânzarea pieselor de schimb asigurând identificarea pieselor de schimb, transmiterea de oferte către clienţi, efectuarea de comenzi,  livrarea lor precum si primirea clienţilor la magazia de piese de schimb.

Candidatul ideal:

•        Experienta relevantă în domeniul pieselor de schimb pentru utilaje agricole sau autoturisme

•        cunoaşterea limbii engleze sau germane, în special termeni din domeniul mecanicii

•        Abilităţi de comunicare cu clienţii

•        Atenţie la detalii

Principalele responsabilități:

•        Asigură primirea clienţilor şi îi consiliază cu privire la piesele de schimb

•        Identifică piesele de schimb pentru utilajele agricole, din cataloagele electronice și tipărite

•        păstrează legătura cu clienții întocmind oferte si urmărind obținerea de comenzi

•        Centralizează comenzile zilnice de la clienți și le introduce in sistemul informatic

•        Anunță clienții despre venirea pieselor

•        impulsionează vânzările de piese de schimb prin acţiuni de marketing direct sau tele-marketing

•        soluţionează reclamațiile sosite de la clienţi sau colaboratori

•        Asigura interfaţa între magazia de piese de schimb şi clienti, astfel:

    -  Manipulează marfa in vederea servirii clientului
    -  Pregătește comenzile
    -  Expediează / pregateste pentru ridicare piesele de schimb comandate
    -  Efectuează controlul cantitativ și calitativ al pieselor
    -  Întocmește documente de livrare (facturi, avize)

Oferim:

- pachet salarial atractiv

- bonusuri de performanţă

- asigurări private de sănătate

- mediu plăcut de lucru

- transport asigurat de către companie

Persoanele interesate pot trimite aplicaţia la adresa de e-mail recrutare@mewi.ro

Referent comercial

Făcând parte din departamentul de vânzări, referentul comercial are o contribuţia importantă în suţinerea activităţii de vânzare de utilaje agricole, prin întocmirea şi transmiterea documentelor cerute de legislaţia specifică sau de procedurile interne.

Postul este în Orţişoara.

  • cunoaşterea limbii germane la nivel avansat
  • cunoaşterea limbii engleze
  • capacitatea de a asimila cu uşurinţă informaţii tehnice (specificaţii despre utilaje agricole)
  • persoană foarte bine organizată
  • atenţie la detalii
  • cunoaşterea pachetului MS Office

  • întocmeşte contracte de vânzare-cumpărare pe baza comenzilor transmise de reprezentanţii de vânzări şi ţine evidenţa acestora
  • traduce în / din limba germană descrierile şi elemente legate de dotările utilajelor precum şi unii termeni din contracte
  • verifică specificaţiile utilajelor aferente contractelor cu finanţare din fonduri europene şi le corelează cu denumirile şi descrierile de pe site-ul AFIR (Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale)
  • întocmeşte şi transmite către clienţi facturi proforme, acte adiţionale, notificări
  • solicită de la furnizorii externi şi traduce diverse documente: declaraţii de conformitate, certificate de calitate, ...
  • ţine evidenţa certificatelor de conformitate cu privire la utilajele comercializate
  • introduce şi actualizează informaţiile despre utilaje în bazele de date AFIR si ale aplicaţiei CRM (Customer Relationship Management) interne
  • transmite către Arhiva de Garanţii Mobiliare informaţiile cu privire la constituirea şi stingerea gajurilor pentru utilajele vândute în rate

Oferim:

  • pachet salarial peste media pieţei
  • tichete de masă
  • mediu plăcut de lucru
  • oportunităţi de dezvoltare profesională
  • asigurări private de sănătate
  • transport asigurat (sediul fiind în Orţişoara).

Persoanele interesate pot trimite aplicaţia la adresa de e-mail recrutare@mewi.ro.

Tehnician / mecanic utilaje agricole

Puncte de lucru:

Ovidiu – jud. Constanța

Drajna Nouă – jud. Călărași

Stoenești – jud. Giurgiu

Craiova – jud. Dolj

Tureni – jud. Cluj

Efectuează servicii de reparaţii şi punere în funcţiune a utilajelor agricole comercializate de MEWI.

- studii tehnice (mecanică, electromecanică, ...)

- experienţă în activităţi de reparaţii, întreţinere, mecanică auto (de preferat în domeniul utilajelor agricole)

- cunoştinţe de lăcătuşerie, sudură, mecanică hidraulică, circuite electrice

- cunoştinţe de operare pe calculator (inclusiv MS Office)

- cunoaşterea limbii engleze constituie avantaj

- capacitatea de a asimila cu uşurinţă informaţii tehnice

- orientare către client

- disponibilitate pentru deplasări în zona alocată

- efectuează lucrări de reparaţii şi întreţinere a utilajelor agricole

- efectuează puneri în funcţiune a utilajelor şi instruieşte utilizatorii acestora

- întocmeşte documentele specifice: comenzi de reparaţii, necesar de piese, rapoarte de reparaţii, procese verbale de recepţie, predare – primire

Oferim:

- pachet salarial deosebit de atractiv

- cursuri de formare profesională

- echipamente moderne pentru desfăşurarea activităţii